Tag: Canon Glacier

Pierwsza przygoda z papierami Solution

Zupełnym przypadkiem szukając tablic kartonowo-piankowych w rozmiarze 100x140cm, trafiliśmy na papiery fotograficzne opatrzone logo SOLUTION. Nazwa nam zupełnie nic nie mówiła i mieliśmy dość sceptyczne nastawienie do produktu. Do zakupu przekonał nas fakt, że właścicielem marki SOLUTION jest wyłączny przedstawiciel w Polsce papierów Hahnemühle FineArt. Postanowiliśmy kupić na próbę dwie 24″ rolki:
– Luster RC 255 gram
– Semi-Matt RC Warmtone 255 gram.

Papierów nie będziemy z sobą porównywać, gdyż są to dwa różne produkty, natomiast postaramy się podzielić naszymi spostrzeżeniami i odczuciami z pierwszego kontaktu.

SOLUTION Luster RC 255 gram – papier o bardzo białej powierzchni, z mocnym satynowym wzorkiem. W dotyku, ze względu na grubość i powłokę, przypomina klasyczne odbitki fotograficzne. Zastanawiałem się jaki inny papier jest do niego najbardziej podobny? Gdyby nie grubość, to chyba najbliższy jest mu Canon Glacier 300g. Wydruki wychodzą imponujące. Jasne fragmenty są śnieżno białe, a czernie, są bardzo głębokie. Kolory są intensywne i o dość mocnym kontraście. Nie wszystkim może się podobać mocno odbijające się w nim światło.
Jako papier nieco tańszy, uważam za bardzo udany. Jeśli trzyma jakość i powtarzalność w kolejnych partiach, to na pewno wart jest uwagi. W najbliższym czasie planuję wykorzystać go na potrzeby wydruków albumowych.

SOLUTION Semi-Matt Warmtone 255 gram – papier zapewne inny od w/w opisywanego, gdyż jest papierem półmatowym, o ciepłym, lekko kremowym odcieniu. Bardzo dobrze wychodzą na nim wydruki w sepii, zdjęcia w stylu retro, oraz kolorowe HDR’y. Próbowałem porównać go do innych papierów, jakie przeszły przez moje ręce i miałem z tym problem. Wśród papierów ciepłych, w pierwszej chwili przychodziły mi na myśl barytowe: ILFORD Gold Fibre Silk lub HARMAN by Hahneműhle Gloss Baryta Warmtone. Kładąc obok siebie wszystkie 3 wydruki, od razu widać, że każdy z nich jest zupełnie inny. SOLUTION Semi-Matt Warmtone przede wszystkim nie jest papierem barytowym, jest cieńszy, bardziej giętki, oraz zdecydowanie jaśniejszy. Pomimo różnic wobec swoich szacownych “kuzynów” testowany przez nas papier na pewno znajdzie swoje zastosowanie w wielu ciekawych projektach (albumy, fotoboardy, itd.).

W przypadku obu papierów, warto zwrócić uwagę, że nawinięte są na 3″ rdzeń, co oznacza, że nawet pod koniec rolki nie będzie się mocno zwijał. Generalnie uważam zakup za udany i jak najbardziej polecam wydruki na powyższych papierach. Przeglądając katalog wydruków próbnych SOLUTION, wpadł mi w oko jeszcze jeden papier, ale o nim może napiszę dopiero po zakupie.

Canon Glacier…

… a dokładnie Canon Glacier Photo Quality Paper 300gram, to bardzo wyjątkowy satynowy papier, sklasyfikowany najwyżej wśród fotograficznych papierów firmy Canon. Charakterystyczną cechą jest wygląd przypominający tradycyjne papiery fotograficzne produkowane na bazie halogenków srebra. Został on tak zaprojektowany, aby zapewnić obraz o wysokiej gęstości i gradacji koloru, oraz doskonałej ostrości obrazu. Wydruki są bardzo żywe i naturalne. Ze względu na swoją wysoką gramaturę jest sztywny, nie marszczy się, nawet w przypadku dużych wydruków umieszczonych w ramach.

Ze względu na wysoki połysk satynowej powłoki, oraz najwyższą jakość, Canon Glacier idealnie nadaje się do fotografii ślubnej, portretowej, do zamieszczenia w albumach, oraz na wystawy. Jest to jeden z podstawowych papierów, który wykorzystujemy do fotoalbumów. Ważną cechą jest także natychmiastowe wysychanie, przez co wydruki są odporne na rozmazywanie, i nie wymagają laminowania.

Canon Glacier posiada certyfikat PEFC, dzięki czemu dodatkowo wzbudza zaufanie w oczach klientów.

Niestety na dzień dzisiejszy jest on bardzo trudno dostępny, gdyż Canon prawdopodobnie zaprzestał jego produkcji. Być może trzeba będzie w zamian poszukać innego papieru.  W tej sytuacji warto się zainteresować następującymi nad następującymi propozycjami:
– Ilford Prestige Smooth Pearl 310 gram
– Tecco Luster 285 gram

Dopóki będziemy w stanie kupić Glaciera planujemy mieć go w stałej ofercie. Zapraszamy do skorzystania z zamówień standardowych wydruków za pośrednictwem sklepu internetowego, oraz do zamówień telefonicznych lub mailowych na niestandardowe formaty.